Cztery ciekawostki o Rakowie Częstochowa

Cztery ciekawostki o Rakowie Częstochowa

Czemu Piotr Malinowski jest uważany za legendę Rakowa? Te i inne wątki zostały poruszone w niniejszym artykule o ciekawostkach najlepszego klubu spod Jasnej Góry. Przedstawiamy Wam 4 wybrane fakty o zdobywcach Pucharu Polski z 2021 roku.

Cztery ciekawostki o Rakowie Częstochowa

1. Najdłużej pracujący trener

Obecny trener Rakowa, Marek Papszun, prowadzi częstochowską drużynę nieprzerwanie od 2016 roku. Jest on tym samym najdłużej obecnie pracującym trenerem z jedną drużyną w Ekstraklasie. Co więcej, Papszun rozpoczynał swoją pracę w Rakowie, gdy ten rozgrywał swoje mecze na trzecim poziomie rozgrywkowym. W sezonie 2016/2017 osiągnął z czerwono-niebieskimi awans na zaplecze Ekstraklasy, a w kolejnym sezonie, z dorobkiem 70 punktów, awansował na najwyższy szczebel rozgrywek. Kontrakt trenera upływa 30 czerwca 2022 roku. Być może Papszun zostanie w Rakowie na dłużej, jednak z dużym prawdopodobieństwem wraz z końcem umowy przeniesie się do jeszcze silniejszego klubu (lub reprezentacji).

2. Jedyny taki zawodnik w historii

Piotr Malinowski zadebiutował w barwach Rakowa Częstochowa w sezonie 2002/2003. Filigranowy, młody skrzydłowy robił furorę na czwartoligowych boiskach. Po kilku sezonach w Rakowie został dostrzeżony przez obserwatorów Górnika Zabrze, do którego trafił wraz z początkiem sezonu 2007/2008. Do częstochowskiej drużyny wrócił po 9 sezonach rozłąki. W latach 2002-2007 oraz 2015-2021 rozegrał w drużynie Rakowa 356 spotkań, w których strzelił 74 bramki. Popularny „Malina” ma dzisiaj w środowisku kibicowskim status wręcz kultowy. Jako jedyny zawodnik w historii klubu spod Jasnej Góry zagrał dla tego klubu na czterech różnych szczeblach rozgrywkowych. Wraz z końcem sezonu 2020/2021 37-latek zakończył swoją wyjątkową karierę z Rakowem.

3. Niepozorny pierwszoligowiec zbagatelizowany przez piłkarskie tuzy

W sezonie 2018/2019 Raków Częstochowa rozgrywał swoje mecze w pierwszej lidze. Drugim frontem zmagań były rozgrywki Pucharu Polski. I to właśnie w krajowych, pucharowych meczach, Raków Częstochowa po raz pierwszy od dłuższego czasu przebił się na pierwsze strony piłkarskich gazet w Polsce. Wszystko za sprawą znakomitej passy czerwono-niebieskich, którzy zaszli aż do półfinału, eliminując po drodze m.in. Lecha i Legię. Bukmacherzy w Polsce nie dawali większych szans Częstochowianom – zarówno w meczu z Poznaniem, jak i Warszawą. Mimo to w 1/16 finału pokonali Lecha rezultatem 1:0, a w ćwierćfinale rozprawili się z faworyzowaną Legią po dogrywce. Kopciuszek z Częstochowy, wbrew kursom bukmacherskim jakie można było znaleźć m.in. w Fuksiarzu, oraz wbrew opiniom, sprawił nie lada niespodziankę. Przygoda pierwszoligowca zakończyła się porażką z Lechią Gdańsk.

4. Puchar Polski na stulecie

Sezon 2020/2021 był dla Rakowa Częstochowa historyczny. Nie tylko dlatego, że Częstochowianom udało się wywalczyć wicemistrzostwo Ekstraklasy i Puchar Polski, ale także ze względu na okrągłą rocznicę założenia klubu. W marcu 1921 roku powołano do istnienia Racovię – protoplastkę Rakowa, która oprócz innej nazwy posiadała także zmienione kolory trykotów. Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia, piłkarze Rakowa w meczu z Górnikiem Zabrze (20. marca 2021 roku) wystąpili w koszulkach stylizowanych na okres międzywojenny. Mecz na stulecie, w których Raków wystąpił w zielono-czarnych strojach, zakończył się bezbramkowym remisem.

Podsumowanie

Dla Rakowa Częstochowa rok 2021 był wyjątkowy: historyczne miejsce w lidze, zdobycie Pucharu Polski, świętowanie 100-lecia istnienia klubu. Zwieńczeniem sukcesów będzie zadomowienie się na dobre na własnym, zmodernizowanym stadionie.

5 / 5. Ocen: 2


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *