Zakłady bukmacherskie w Polsce – jak duża jest ta branża?

Zakłady bukmacherskie w Polsce – jak duża jest ta branża?

Polski rynek hazardowy w ostatnich latach przechodzi duże zmiany. Niektóre z tych procesów są bardzo pozytywne, inne zaś negatywne. Jednakże najbardziej znamiennym zjawiskiem jest dynamiczny rozkwit całej branży zakładów bukmacherskich. Szybko wzrasta liczba graczy i kwoty na jakie obstawiają, rośnie wartość rynku bukmacherskiego online. Coraz więcej osób interesuje się hazardem, a w grę wchodzą coraz większe pieniądze.

Hazard w Polsce w liczbach

Zakłady bukmacherskie w Polsce – jak duża jest ta branża?

Jak wygląda sytuacja polskiego hazardu w 2021 roku? Jakie tendencje będą kształtować przyszłość branży bukmacherskiej? 

Polski hazard szybko się rozwija i przenosi do sieci. Zgodnie z raportem Ministerstwa Finansów wartość polskiego legalnego rynku bukmacherskiego online w 2016 r. wyniosła 1,7 mld zł, w 2017 r. – 3,4 mld zł, w 2018 r. – 5,2 mld zł, a w roku 2019 wartość ta wzrosła aż o 29%, co dało 6,7 mld złotych. W 2020 roku branża wygenerowała obroty na poziomie 7,2 mld zł. Internetowi bukmacherzy cieszą się coraz większym powodzeniem ze względu na to, iż trafiają w preferencje nowego, cyfrowego pokolenia graczy. Nie można też pominąć wpływu epidemii koronawirusa na branżę hazardową. 

Kolejne obostrzenia wprowadzane przez rząd spowodowały, że Polacy rzadziej wychodzili z domów, a zarazem więcej czasu spędzali on–line, w tym również na uprawianiu hazardu przez Internet. Epidemia sprawiła, że niektórzy bukmacherzy zlikwidowali swoje punkty stacjonarne i przenieśli się do sieci. Odwołane zostały też rozgrywki wielu dyscyplin sportowych, skutkiem czego był brak możliwości obstawiania wyników spotkań, które po prostu się nie odbywały.

W Polsce działa 17 legalnych bukmacherów internetowych z licencją Ministerstwa Finansów

  • Fortuna, 
  • STS, 
  • forBET, 
  • LV BET, 
  • Totolotek, 
  • Betclic.
  • PZ Buk,
  • Etoto.

Ponadto, kilka młodszych marek jak TOTALbet, eWinner, Noblebet, Superbet, BETFAN, Traf czy BetX. Największy udział w rynku ma STS – aż 45%. Na drugim miejscu plasuje się Fortuna – 31%, a na trzecim ForBET – 6%. Bukmacherzy zasilają budżet państwa podatkami w wysokości około 800 mln zł rocznie, a wpływy z podatków generowane przez cały polski hazard to 1,7 mld zł rocznie. Gracz powinien pamiętać, że od każdego rozliczonego kuponu potrącany jest podatek w wysokości 12%.

Gracze coraz częściej korzystają z usług polskich bukmacherów. Nie wynika to bynajmniej z patriotyzmu, lecz w dużej mierze jest skutkiem wejścia w życie ustawy hazardowej. Polska to kraj, w którym obowiązuje bardzo surowe prawo dotyczące hazardu. Ustawa hazardowa zdelegalizowała działalność zagranicznych spółek, które nie odprowadzały podatków w naszym kraju i nieuczciwie konkurowały z rodzimymi bukmacherami. Dzięki ustawie, szara strefa zmniejszyła się z 90% do około 40–60%.

Kolejne lata przyniosą dalszy rozwój branży hazardowej w Polsce.

Portret polskiego gracza

Statystycznym polskim graczem jest mężczyzna w wieku 24 lat, ze średnim wykształceniem, mieszkający w dużym mieście. Mężczyźni w Polsce uprawiają hazard trzy razy częściej niż kobiety. Częściej grają też osoby o wyższych dochodach. Spośród grup zawodowych najwięcej hazardzistów jest wśród studentów i uczniów, a także wśród pracowników średniego szczebla i techników. Mężczyźni preferują gry wiążące się z większym ryzykiem i emocjami – automaty, zakłady bukmacherskie, gry w kasynach. Kobiety zaś wybierają gry, które nie nadwyrężają domowego budżetu oraz nie szargają nerwów – zdrapki, konkursy SMS-owe, zakłady Lotto.

Zakłady bukmacherskie w Polsce – jak duża jest ta branża?

Przeciętny gracz traktuje hazard jako rozrywkę, nie zaś jako źródło dochodu. Mimo to, u bukmacherów zdarzają się ogromne wygrane – w przypadku obstawienia kilku kuponów, odnotowano wygrane rzędu łącznie 4 milionów złotych.

Polacy na hazard wydają znacznie mniej niż mieszkańcy innych europejskich krajów. Według Totalizatora Sportowego przeciętny Polak przeznacza na gry i loterie liczbowe około 15 euro rocznie, zaś według CBOS jest to około 223 zł rocznie.

Z badań wynika, że najwyższa stawka, jaką większość graczy kiedykolwiek postawiła w zakładach bukmacherskich, nie przekracza kilkuset złotych. Około 10% graczy zagrało jednorazowo za kwotę większą niż 1000 zł. Pozostali przeznaczają na grę kwoty mniejsze niż 100 zł.

Co przyciąga graczy do zakładów bukmacherskich?

Jak wspomnieliśmy wyżej obstawianie w zakładach bukmacherskich stanowi dla graczy przede wszystkim źródło rozrywki i niezapomnianych wrażeń. Jednakże to właśnie szansa na duże wygrane pieniężne wywołuje najwięcej emocji. Bukmacherzy prześcigają się więc w różnego rodzaju promocjach, dzięki którym ich klienci mogą wygrywać więcej, wydając mniej.

Jedną z podstawowych ofert promocyjnych opisywanych na bonusowo.com są bonusy bukmacherskie. Stanowią one główny motor napędowy tej branży. Niektóre z bonusów przeznaczone są dla nowych graczy, inne zaś dla stałych klientów, dlatego łatwo znaleźć dla siebie odpowiednią promocję. Każdy doświadczony gracz oraz każdy, kto dopiero zaczyna zabawę z typowaniem, powinien regularnie sprawdzać ofertę bonusową legalnie działających w Polsce bukmacherów. Aktualna lista bonusów bukmacherskich dostępna jest na stronie bonusowo.com.

Szczególną formą bonusu jest tzw. bonus powitalny. Stanowi on premię dla nowych klientów firm bukmacherskich. Aby go uzyskać, należy założyć konto na stronie wybranego bukmachera oraz wyrazić zgodę na udział w promocji. Na start można zyskać np. darmowy voucher na różne rodzaje gier. Bukmacherzy oferują też zakład bez ryzyka tzw. cashback. Niektórzy do rozpoczęcia gry nie wymagają wpłacenia żadnego depozytu – taki bonus to tzw. darmowy zakład lub freebet.

Inny rodzaj bonusu bukmacherskiego to tzw. bonus od depozytu, czyli od pierwszej lub kolejnych wpłat na konto bukmachera. W ramach premii można otrzymać np. podwojenie wpłaconej kwoty.

Podsumowanie 

Na stronie bonusowo.com dostępne są również kody promocyjne, które dają dostęp do promocji u legalnych bukmacherów w Polsce. Korzystając z tych kodów, można odebrać od bukmacherów nawet 20000 zł. Wystarczy kliknąć w przycisk Odbierz kod, by cieszyć się najlepszą ofertą bonusów bukmacherskich na polskim rynku.

5 / 5. Ocen: 1


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *