Rocket Lab nowym rywalem SpaceX?

Rocket Lab nowym rywalem SpaceX?

Coraz mocniej ostatnio zaczynamy sięgać gwiazd. Niczym gra hazardowa typu automaty do gier w Betgames STS online próbujemy swojego szczęścia w podboju kosmosu. Obecnie liderem pod tym względem jest firma SpaceX, która prowadzi o wiele więcej misji niż NASA, a przy tym sama amerykańska agencja korzysta z usług firmy Muska. Niedawno jednak ogłoszona została nowa rakieta firmy Rocket Lab, która może stać się największą konkurencją dla SpaceX.

Rocket Lab nowym rywalem SpaceX?

Rzucanie rękawicy konkurencji

Wraz z ogłoszeniem zupełnie nowej rakiety o nazwie Neutron, prywatna firma kosmiczna Rocket Lab rzuca wyzwanie Blue Origin, czyli do tej pory głównemu rywalowi SpaceX. W prywatnym przemyśle kosmicznym na chwilę obecną SpaceX nie ma sobie równych, pozostawiając w tyle konkurencję. Do 2021 roku wydawało się, że jego największym rywalem będzie właśnie Blue Origin, wspierany przez miliardera, Jeffa Bezosa. Jednak w obecnym tempie prac Blue Origin nie wyszedł jeszcze nawet poza przestrzeń suborbitalną. Rocket Lab może wkrótce namieszać na rynku. Firma założona w Nowej Zelandii, z siedzibą w Long Beach w Kalifornii, poprzez swoją rakietę Electron w czasie 4 lat wykonała 18 kosmicznych misji. Zakończyły się one umieszczeniem w przestrzeni blisko 100 satelitów, a w tym okresie tylko 2 próby okazały się nieudane.

1 marca firma ujawniła plany nowej rakiety o nazwie Neutron. Ma ona mierzyć 40 metrów wysokości i będzie zdolna do udźwignięcia 20 razy większego ciężaru niż dotychczas mógł to zrobić Electron. Neutron ma być w stanie przenieść około 8000 kilogramów na niską orbitę okołoziemską, co oznacza, że będzie w stanie potencjalnie dostarczać nawet dziesiątki ładunków na orbitę jednocześnie. Właśnie z tego powodu Rocket Lab zareklamowało ją jako wejście firmy na rynek dużych satelitów i megakonstelacji mniejszych modeli, jak i przyszłych misji robotycznych na Księżycu i Marsie. Rocket Lab twierdzi także, że Neutron będzie w przyszłości również przeznaczony do lotów kosmicznych z udziałem ludzi. W ten oto sposób stanie się poważną konkurencją dla Falcon 9 od SpaceX. Rocket Lab niewątpliwie staje się dzięki temu świetnym przykładem sukcesu małych firm startowych. Jednocześnie odważnie wkracza teraz na terytorium większych, bardziej ugruntowanych firm, zwłaszcza SpaceX.

Tego samego dnia ogłoszona została również fuzja Rocket Lab z Vector Acquisition Corporation. Dzięki temu Rocket Lab zacznie czerpać korzyści z ogromnego napływu pieniędzy z giełdy, od inwestorów. Już teraz firmę wycenia się na aż 4,1 miliarda dolarów. Sporo z nowych środków przeznaczonych zostanie na rozwój i testowanie Neutronu. Sama zaś nowa rakieta ma być wykorzystywana od 2024 roku.

Podobnie jak SpaceX, Rocket Lab inwestuje w tańsze loty kosmiczne dzięki wykorzystaniu tańszych materiałów i systemów wielokrotnego użytku. Pierwszy człon rakiety Neutron zostanie zaprojektowany w taki sposób, aby niczym w Falcon 9 wylądował pionowo na platformie oceanicznej. Według zapowiedzi firmy jej rakieta będzie w stanie wysłać sprzęt o wadze 2000 kg na Księżyc bądź 1500 kg z misją na Marsa bądź Wenus.

Oczywiście przed omawianą firmą jeszcze długa droga do tego, aby stać się sporą konkurencją dla SpaceX. Pozycja tej drugiej wydaje się raczej niezagrożona. Co prawda w przyszłości w przypadku lotów załogowych Rocket Lab będzie konkurować o kontrakty z SpaceX i Boeingiem, jednak minie jeszcze wiele lat zanim osiągnie ona obecny poziom SpaceX. Wydaje się zatem, że walka toczyć się będzie o drugie miejsce.  

5 / 5. Ocen: 1


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *