Trudności które stoją przed nowym bukmacherem: objaśnia Michał Kurzanowski od redakcji LegalBukmacher

Michał Kurzanowski, członek redakcji portalu LegalBukmacher, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem postanowił dokonać analizy dotyczącej przyszłości branży bukmacherskiej w Polsce. Porównał wymogi licencyjne stawiane firmom bukmacherskim w różnych krajach i spróbował przewidzieć, jak będzie wyglądać świat polskich zakładów bukmacherskich za 5 lat.

sport

Zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce

Na początku warto wspomnieć o tym, że zakłady można obstawiać wyłącznie u bukmachera, który posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez MF RP. Dziś na polskim rynku bukmacherskim działa ponad 20 legalnych operatorów.

Podmiot, który chce uzyskać licencję na organizowanie zakładów wzajemnych, powinien złożyć wniosek i dokumenty potwierdzające legalność dochodów, niezaleganie z podatkami, składkami ZUS, należnościami celnymi, działalność zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu brudnych pieniędzy i właściwe prowadzenie rachunkowości. Jednak lista jest o wiele dłuższa – wymieniliśmy tylko najważniejsze dokumenty. Szczegółowe informacje można znaleźć w Ustawie Hazardowej\art.36-36a (punkty stacjonarne) i art.36\pkt. 8 i 8a (zakłady wzajemne online). 

Zostać bukmacherem może wyłącznie spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca siedzibę na terytorium RP, UE czy w państwie należącym do EFTA. Musi jednak mieć oddział czy przedstawicielstwo na terytorium Polski.

Oprócz różnych formalności podmiot musi zadbać o kapitał zakładowy – min. 2 miliony złotych i zabezpieczenie finansowe w wysokości 480 tysięcy złotych. Udzielenie licencji – 2 000% opłaty bazowej\89 475 zł. W przypadku organizowania zakładów przez sieć internet dochodzi dodatkowo 2 000% opłaty bazowej, każda strona internetowa wykorzystywana do organizowania zakładów – 5 000%\224 000 zł. 

Wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami należy wysłać do MF 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem działalności. Ministerstwo Finansów RP ma 6 miesięcy na rozpatrzenie wniosku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku firma otrzymuje zezwolenie na okres 6 lat, które można jednorazowo przedłużyć. 

Działalność polskich bukmacherów za granicą

Wśród polskich bukmacherów są firmy, które oprócz polskiej licencji posiadają też licencję na działalność za granicą. Mowa o STS, Fortuna, Superbet i Betclic. W poniższym tekście umieszczono numery niektórych zezwoleń, ale to nie znaczy, że bukmacherzy nie posiadają zezwoleń na organizowanie zakładów w innych krajach. 

Firma bukmacherska STS (za granicą działa pod marką STSbet) legalnie działa w 11 krajach europejskich, m.in. na Łotwie, w Wielkiej Brytanii (licencja wydana dnia 19.03.2021, nr HKL 000347 i HKL 000348), San Marino, Norwegii i Luksemburgu. 

Fortuna posiada zezwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych online na Słowacji, w Rumunii (Hattrick PSK d.o.o. posiada licencję wydaną przez ONJN, nr L1160652W000306 na okres 1 sierpnia 2016 – 31 lipca 2026), Chorwacji, Czechach. Na Słowacji i Czechach ma ponad 1500 punktów stacjonarnych. 

Bukmacher Superbet działa na rynku rumuńskim (zezwolenie nr L1160659W000328 ważne 01.09.2016-31.08.2026 i zezwolenie nr 1553/30.06.2022). Bukmacher ma też ponad tysiąc punktów stacjonarnych. Z kolei Betclic – we Francji (BetClic Enterprises Ltd posiada zezwolenia nr 0011-PS-2010-06-07, nr 0011-PH-2010-06-07 i nr 0011-PO-2010-06-07 wydane przez National Gaming Authority \ANJ), Portugalii, Włoszech i na Malcie.

Zasady otrzymania zezwolenia na prowadzenie zakładów wzajemnych za granicą zasadniczo się nie różnią od tych obowiązujących w Polsce. W Czechach o zezwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych może się ubiegać osoba prawna posiadająca siedzibę na terytorium UE. Zezwolenie wydawane jest na 6 lat przez Ministerstwo Finansów. 

Na Słowacji zezwolenie na organizowanie zakładów może otrzymać spółka mająca siedzibę na terytorium UE. Wysokość kapitału zakładowego zależy od rodzaju gier. Licencja jest wydawana na okres od 2 do 10 lat. 

W Wielkiej Brytanii o licencję na urządzanie zakładów wzajemnych mogą się starać zarówno osoby prywatne, jak i firmy mające siedzibę w kraju i za granicą. Należy uzyskać osobne zezwolenie na prowadzenie działalności w sieci i punktach stacjonarnych. 

Jak będzie wyglądać rynek zakładów wzajemnych w Polsce za 5 lat?

Obecnie branża bukmacherska przeżywa kryzys. Głównym problemem branży są nielegalni operatorzy, którzy stanowią ok. połowy krajowego rynku. Kolejna przyczyna to spadek dochodów Polaków spowodowany pandemią koronawirusa. 

Resort Finansów podaje, że w 2021 roku branża bukmacherska wygenerowała ponad 10, 5 mld złotych. Bukmacherka nie jest objęta monopolem państwa, więc na pierwszy rzut oka może się wydawać, że branża zakładów wzajemnych jest najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o zarabianie pieniędzy. Jednak nowi bukmacherzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że gracz nie zawsze wybiera legalną firmę. Ponad połowa typerów obstawia zakłady u nielegalnych zagranicznych bukmacherów, którzy nie płacą w RP podatku od gier. 

W 2021 roku bukmacherskie punkty stacjonarne zanotowały spore spadki – w 4 kwartale w porównaniu do pierwszego kwartału rynek w Polsce zmalał o 36%, a to wszystko dlatego, że legalni bukmacherzy w Polsce pod presją dużej konkurencji ze stron nielegalnych firm bukmacherskich muszą obniżać marże. W przypadku zakładów online i prawdziwych depozytów typerów rynek bukmacherski też notuje spadek.

Jeżeli w najbliższym czasie nie zostanie przeprowadzona reforma fiskalna, na rynku bukmacherskim będzie się pojawiać coraz mniej nowych legalnych firm. Obecnie jest już kilku operatorów, których ogłosiło upadłość i wygląda na to, że to nie koniec. Mniejsze firmy bukmacherskie pozbawione zaplecza międzynarodowych koncernów mogą zniknąć z rynku na zawsze. 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się ze stroną LegalBukmacher, na której można znaleźć recenzje legalnych polskich bukmacherów i najświeższe informacje ze świata zakładów wzajemnych. Bądź na bieżąco i obserwuj naszą stronę na Facebooku, Twitterze i Instagramie. 

5 / 5. Ocen: 1

Darmowe promocje i bonusy od legalnych firm bukmacherskich online w Polsce. Gdzie obstawiać zakłady sportowe? Czytaj nasze artykuły!

Opublikuj komentarz